Yüksek oleik, orta oleik ve normal yağ

Aspir, ayçiçeği ve kanola yağları;
yağdaki oleik asit miktarına bağlı olarak yüksek oleik, orta oleik ve düşük oleik (linoleik) versiyonlarda satılmaktadır.

Yağ asidi içeriğindeki bu farklılıklar, bu yağların elde edildiği bitkilerdeki doğal genetik varyasyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu farklılıklar geleneksel bitki ıslahı yöntemleriyle geliştirilmiştir.

Düşük oleik yağlar düşük miktarda oleik asit içerir – tipik olarak yaklaşık %20 oleik. Kanola, aspir ve ayçiçeği yağlarının düşük oleik (linoleik) türleri yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asitleri, özellikle de linoleik ve linolenik asitler içerir. Çoklu doymamış yağ asitleri diyette önemlidir, ancak depolandıklarında oldukça hızlı bir şekilde ekşirler ve ısıtıldıklarında hızla bozulurlar.

Orta oleik yağlar kabaca %50 ila %65 oleik asit içerir ve yüksek oleik yağlar tipik olarak %70 veya daha fazla oleik asit içerir. Bu yağlar, yaklaşık %70 oleik asit içeren zeytinyağına iyi birer alternatiftir. Tekli doymamış bir yağ asidi olan oleik asit oranı yüksek yağlar, mutfakta kızartma ve soteleme için kullanıldığında o kadar hızlı parçalanmaz. Sabun yapımında daha iyi sonuç verirler çünkü ekşimeye (DOS olarak da adlandırılır, korkunç turuncu lekeler) o kadar yatkın değildirler.

Aradaki fark nasıl anlaşılır?

Etikette “kızartma veya sote için iyidir” veya “yüksek sıcaklık” ve hatta “yüksek oleik” gibi ifadeler olup olmadığını kontrol edin. Tüm bunlar size yağın orta veya yüksek oleik tipte olduğunu söyler. Bu gibi yardımcı bilgiler göremiyorsanız, cevabı bulmak için beslenme bilgilerine yakından bakın.

classicbells.com/soap/highOleic.asp

soapmakingforum.com/threads/how-are-you-offsetting-the-cost-of-olive-oil.92545/